Pokud vás nadpis zaujal, tak patříte mezi lidi, kterým tento článek může obrovsky pomoci. Poslechněte rady, které tu najdete, a možná jste marodili na dlouhou dobu naposledy! Vyhnete se dalšímu čekání v čekárně u doktora, nebudete muset brát další antibiotika a hlavně se vyhnete všem omezením, která spolu s maroděním přichází. Naopak se budete cítit konečně dobře, budete moci fungovat naplno a hned tak vás nic nerozhodí.
V článku najdete jednoduché, logické a zároveň důmyslně propracované rady, které přesně v tuto chvíli potřebujete. U mě se můžete opřít o 20leté zkušenosti z ORL ordinace a zároveň celostní přístup a přírodní léčbu, kterou pro vás ráda využívám. Tak pojďme na to.
Chyba č. 1
To je první chyba, kterou vidím velice často. Cítíte se trochu lépe a už si říkáte: „Super, mám to za sebou!“? Necháte se uchlácholit, vysadíte podpůrnou léčbu a vrháte se naplno do hektického režimu a zátěže. Vaše tělo možná ale potřebuje podpořit léčbou o trochu déle. Po nemoci potřebuje čas na regeneraci a na posílení imunitního systému. Tím, že mu toto nedopřejete, tak zvyšujete riziko, že se vám obtíže vrátí.
Znám to sama u sebe. Jen co se mi uleví, začínám na léky zapomínat a naopak vidím všechny ty věci a úkoly, které se mi zatím nakupily a musím je udělat. Znáte to taky? Já se učím vědomě se brzdit, delegovat a pečovat o sebe. Jde to! Funguje to. Dělejte to také.
Moje rada: Nepřestávejte s podporou těla hned, jak se vám uleví! Po nemoci dopřejte svému tělu čas na rekonvalescenci.
A co se týká moc brzy vysazených léků? Popíšu vám svůj příběh, kde je to krásně vidět:
Před časem se mi začal dělat opar na rtu. Šlo to velmi rychle. Během hodiny jsem měla koutek už oteklý, zarudlý a bolavý. Na opary netrpím, proto jsem s sebou nic speciálního na opary neměla. Vzpomněla jsem si, že mám s sebou ale moji speciální směs esenciálních olejů na podporu imunity. Žádná velká očekávání jsem neměla. Olej fungoval ale doslova zázračně!
Během následující hodiny byl otok a zarudnutí pryč a místu jsem skoro nevěděla. A teď se dostávám k tomu vysazování léků. Po další hodině jsem totiž cítila, jak se obtíže vracejí! Namazala jsem tedy znovu a citlivost koutku zase odezněla. Takto jsem to musela opakovat stále dokola. Intervaly se však postupně prodlužovaly, až jsem olej po 2 dnech mohla vysadit úplně.
Kdybych se nechala uchlácholit a řekla si po prvním úspěchu „Super, zabralo to. Je to pryč. Už to nebudu dávat.“ …tak se mi opar vyklubal v celé své kráse a už by ho nešlo tak jednoduše vyléčit. Tím, že jsem tělu pomáhala dál v tu správnou dobu, tak jsem opar krásně zahnala v počátcích. Stejné je to s bolestí v krku.
Chyba č. 2
Tuto chybu dělá 90 % lidí, kteří za mnou do ordinace chodí. Váš organismus během infekce spotřebovává ze svých zásob velké množství důležitých látek – hlavně vitamín C, zinek, selen, hořčík a další. Málokdo však tyto důležité živiny při infekci a po ní doplňuje. A nebo je lidé doplňují, avšak v nevhodné špatně vstřebatelné formě nebo ve špatné dávce.
Ani zdravá strava většinou nestačí. Například asi nesníte 50 citronů za den, že? Pokud potřebné živiny nedoplníte správně, imunita zůstane oslabená a jste pak mnohem náchylnější k dalším infekcím.
Moje rada: Doplňte tělu všechyn potřebné živiny, o které přišlo v boji proti infekci.
Právě připravuji materiál, kde se dozvíte, co vše je potřeba pro správné fungování vaší imunity dělat. Pokud ale potřebujete individuální rady hned, objednejte se na online konzultaci a podíváme se na to společně.
Chyba č. 3
Říkáte si „Ještě udělám to a to a pak si něco vezmu.“ Nebo „Ještě to není tak hrozný, tak počkám, jak se to vyvine.“ Tím, že svoje tělo nevnímáte, první příznaky ignorujete nebo sami sebe odložíte na později, tak propásnete moment, kdy se rozhoduje, zda omarodíte nebo ne. A to často vede k návratu infekce, kterou byste bývali mohli zastavit.
Toto vidím u pacientů v ordinaci snad každý den. Popisují, kolik dnů mají ZASE obtíže a když se zeptám, co si brali, tak řeknou, že NIC! Že čekali, „co to udělá“ a protože se to zhoršuje, tak přišli… Mísí se ve mě vždy vztek a smutek z toho, jak lidé odevzdávají zodpovědnost za svoje zdraví lékaři a chodí do ordinace jak do servisu. I proto vznikl tento článek…
Moje rada: Poslouchejte své tělo. Když vám dává první varování, reagujte hned!
Jako pomocníka si ZDARMA stáhněte Krabičku PRVNÍ záchrany a budete vědět co a kdy si vzít a dělat.
Chyba č. 4
Například příliš agresivní dezinfekce, kterou dáváte do krku hned na začátku onemocnění nebo ji užíváte po dlouhou dobu i po odeznění příznaků, může sliznici hrdla dráždit a oslabovat její přirozenou obranyschopnost. V tuto chvíli jsou vhodnější jemné přírodní podpůrné prostředky.
A nebo naopak, když například na velmi silnou trvající bolest v krku užíváte jen slaný roztok. Tady jsou silné prostředky na místě. Je to, jako byste chtěli zabít komára a stříleli po něm z děla nebo chtěli odklidit hromadu hnoje prachovkou.
Moje rada: Sledujte vývoj nemoci a přizpůsobte tomu léčbu.
Také antibiotika, která jsou nasazená zbytečně (třeba jen preventivně nebo na virozu), vám nejenže nepomáhají, ale oslabují váš mikrobiom a dlouhodobě mohou zhoršit imunitu.
Každá fáze onemocnění vyžaduje jiný přístup. Jemné přírodní prostředky jsou skvělé na začátku a v prevenci, silnější léčba je na místě, když už se infekce rozjela.
Chyba č. 5
Bakterie a viry mohou na těchto předmětech přežívat a způsobit vám opakovanou infekci. Stejně tak je rozumné vyměnit i povlečení. Toto opatření je proti těm předešlým spíše doplňkové, přesto je dobré ho udělat. I vzhledem k tomu, že například kartáček na zuby většinou lidé mění pozdě (až když vypadá spíše jako štětka na nádobí).
Chyba č. 6
Nejčastějším důvodem je dýchání ústy, dehydratace, pobyt v znečištěném ovzduší a přetěžování hlasivek.
Časté dýchání ústy vysušuje sliznice a oslabuje jejich obranyschopnost. Vidím to hlavně u dětí, ale často i u dospělých, kteří si na to „už zvykli“ a přestože mají nos volný, tak dýchají s otevřenými ústy. Nemá to dopad jen na sliznici úst, ale na náš organismus celkově. Dá se s tím pracovat a pokud to jde, tak je přirozenější a zdravější dýchat nosem.
Na vysušené sliznice trpí hlavně lidé, kteří dýchají příliš suchý vzduch – typicky paneláky. Starší lidé zase často málo pijí a jejich sliznice jsou potom vysušené a oslabené. Pamatuji si mojí babičku, která málo pila, aby nemusela chodit tak často na záchod! Ano, i takový důvod mohou lidé mít 😀 Naštěstí byla celý život zdravá jako řípa.
Moje rada: Vyhněte se nadměrné zátěži sliznic a nebo jim dopřejte pravidelnou šetrnou přírodní péči.
Pokud pobýváte ve znečištěném ovzduší, plném prachu, dráždivých chemikálií nebo smogu, může to být příčinou chronického škrábání v krku a častých nachlazení. Úžasnou změnu popisují celkem pravidelně lidé, kteří se přestěhovali do čistšího místa.
V neposlední řadě vás může bolet v krku, když přetěžujete hlasivky. Typicky to jsou učitelé, řečníci, zpěváci, hodně hlasité děti, ale někdy stačí i bujaré víkendové veselice a koncerty, kde dáte svým hlasivkám zabrat.
Někdy toto zatížení změnit můžete, jindy ne. Vždy je dobré se v těchto případech o sliznice hrdla starat a dopřát jim jemnou nejlépe přírodní péči a ochranu, aby byly před dráždivými vlivy co nejvíce chráněné.
Chyba č. 7
Časté bolesti v krku nemusí být jen infekčního původu, ale mohou souviset například s refluxem, alergiemi nebo stresem. Toto je parketa spíše vašeho lékaře, aby na ně myslel. Vy se můžete ale sami aktivně ptát.
Moje rada: Hledejte a ptejte se, kde může být jiná příčina.
Na krku se mohou projevovat i psychosomatické obtíže – nevyřčené potlačené emoce, nevyjádřený vztek, strach z komunikace. Může jít o dlouhodobou frustraci, když člověk opakovaně potlačuje svůj hlas.
Pokud máte tedy podezření na jinou příčinu než infekci, povídejte si se svým lékařem a zeptejte se ho na další možnosti.
Teď už víte, jaké chyby mohou vést k tomu, že se vám bolest v krku neustále vrací. Klíčové je sledovat signály, které vám tělo dává, správně ho podpořit a dopřát mu dostatek času na regeneraci.
Pokud se s tímto problémem potýkáte a nevíte si stále rady, objednejte se na konzultaci a společně najdeme cestu k vaší silnější imunitě a zdravějšímu krku.
➡️ Znáte někoho, kdo také stále bojuje s nachlazeními a bolestmi v krku? Pošlete mu tento článek! Oba vám pak poděkujeme. 😊